Powszechne zastosowanie konstrukcji stalowych

 

Zastosowanie konstrukcji stalowych w dzisiejszych czasach jest wszechobecne. Można śmiało rzec, iż budownictwo oparte na tego rodzaju materiałach opanowało świat. I trudno sobie nawet wyobrazić, że nagle stali mogłoby nie być. Każdego dnia mamy okazję zauważyć całe mnóstwo przeróżnych projektów oraz konkretnych typów konstrukcji. Widzimy ich zastosowanie od produkcji małych zabawek interaktywnych, przez konstrukcje wiszących mostów, aż po największe budowle tego świata. Niewątpliwą zaletą kompozycji stalowych jest łatwość ich rozbudowywania czy też przenoszenia w inne miejsce.

 

Czym są konstrukcje stalowe?

 

Są to konstrukcje zbudowane z materiału o niezwykle istotnych parametrach wytrzymałościowych, jakim jest oczywiście stal. Materiał ten ludzkość znała już od bardzo dawna, ponieważ służył jej do wytwarzania produktów codziennego użytku. Z czasem stal poczyniła krok milowy w budownictwie. Zaś obecnie jest to najbardziej popularny materiał konstrukcyjny, uwzględniany praktycznie w każdym projekcie budowlanym. Głównymi elementami konstrukcji są profile zimnogięte lub walcowane na gorąco. Najbardziej istotną częścią projektu budowlanego jest konstrukcja nośna, która w przypadku powstawania obiektów wielkopowierzchniowych wykonywana jest bardzo często z tak zwanej kratownicy. Fenomenem takich rozwiązań technologicznych jest lekkość konstrukcji w połączeniu z jej bardzo dużą wytrzymałością. Dodatkowym atutem jest niezwykła odporność na działanie czynników zewnętrznych i różnych warunków atmosferycznych. Elementy stalowe można ponadto w dowolny sposób powlekać, najlepiej metodą malowania proszkowego.

 

Gdzie wykorzystywane są konstrukcje stalowe?

 

Największa skala wykorzystywania elementów stalowych to wspomniane wcześniej nowoczesne budownictwo. Konstrukcje ze stali przecież tworzą nierzadko szkielety budynków, w tym domów mieszkalnych oraz wieżowców. Obecnie na uwagę zasługują powszechne hale stalowe, które służą w bardzo rozmaity sposób, między innymi jako: hale produkcyjne, rolnicze i handlowe, całoroczne hale namiotowe, magazyny, hangary, obiekty sportowe, warsztaty, wiaty, garaże. Równie pospolite są elementy budowlane bądź samodzielne konstrukcje w formie pomostów, zewnętrznych schodów ewakuacyjnych, balustrad, barierek i oczywiście stanowią one niejednokrotnie podstawę konstrukcyjną wielkogabarytowych zadaszeń. Poza wyżej wymienionymi konstrukcje stalowe idealnie sprawdzają się w produkcji mebli, regałów oraz specjalistycznych drzwi, stołów czy odbojów. Pozostaje jeszcze cała gama równie ważnych i potrzebnych przedmiotów, jak: kontenery, podesty, ogrodzenia, narzędzia czy części samochodowe.