Warsztat samochodowy – miejsce znane każdemu kierowcy

Warsztat samochodowy, aby móc cieszyć się dobrą opinią, poza doświadczonym fachowym personelem musi być także profesjonalnie wyposażony. Co powinno się znaleźć na warsztatowych półkach, jakich narzędzi używa zawodowy mechanik oraz jakie są podstawowe urządzenia stosowane przy naprawie samochodu? Warto poznać odpowiedzi na te pytania przed wyborem dobrego serwisu.

Konstrukcje stalowe w warsztacie samochodowym

Odpowiednie umeblowanie warsztatu samochodowego to podstawa jego działalności. Najczęściej wykorzystywane są tutaj konstrukcje stalowe w formie szaf, szafek i różnych regałów na narzędzia. Pomocne są także wieszaki, pojemniki i kontenery na narzędzia, które ułatwiają pracę oraz czynią ją bardziej efektywną. Należy zwracać uwagę, aby to były praktyczne i solidnie wykonane elementy. Niektórzy bowiem kierując się wyłącznie względami ekonomicznymi inwestują w wątpliwej jakości towar, narażając własne bezpieczeństwo. Poza tym w krótkim czasie konieczna okazuje się ich wymiana na nowe, a koszty w ten sposób podwajają pierwotną wartość.

Warsztat samochodowy – podstawowe narzędzia

Odpowiednio posegregowane, dobrej jakości narzędzia to podstawa pracy każdego mechanika. W solidnym serwisie samochodowym znajdziemy zarówno różnego rodzaju wkrętaki (zwane też śrubokrętami), jak i klucze o odmiennych kształtach i rozmiarach. Warto również pamiętać o urządzeniach bardziej zaawansowanych, takich jak spawarki, szlifierki, czy wiertarki. Wszystkie te egzemplarze są niezbędne tak samo przy oględzinach samochodu, prostych naprawach, jak również przy skomplikowanych pracach wykonywanych przy pojazdach.

Podnośniki i rampy w serwisie pojazdów

Nieodłącznym elementem warsztatowego zakątka są różnego rodzaju podnośniki i rampy. Są one niezwykle istotne i oszczędzanie na nich stanowi ogromny błąd. Muszą one bowiem utrzymywać ciężar samochodu, a ich uszkodzenie grozi zniszczeniem maszyny, a w skrajnych przypadkach zagraża zdrowiu i życiu ludzi przy nich pracujących. Pospolicie spotyka się podnośniki trapezowe, stosowane często przy domowych naprawach oraz jedno- i dwukolumnowe, powszechne w każdym serwisie samochodowym. Z kolei rampy to zwykle odpowiednie, stalowe konstrukcje, na które wprowadza się pojazd, by móc wygodnie obejrzeć podwozie auta.

Tester diagnostyczny

Narzędziem pracy wymaganym do pełnego wyposażenia warsztatu samochodowego jest tester diagnostyczny. Jest to jedno z urządzeń diagnostycznych, wyglądem przypominający telefon. Może działać samodzielnie lub wymagać podłączenia do komputera. Dzięki niemu można odczytać kod błędu układu diagnostycznego w samochodzie. Posiadają go wszystkie auta wyprodukowane po 2000 roku. Taki kod informuje między innymi o niewłaściwej temperaturze silnika lub prędkości obrotowej koła oraz zapisuje te błędy w swojej pamięci. Dobry warsztat samochodowy to miejsce kompleksowo wyposażone w odpowiedni sprzęt, który nie tylko ułatwia pracę, ale w znacznej mierze wpływa na jakość świadczonych usług, szczególnie w dobie tak intensywnego rozwoju motoryzacji.