Obróbka skrawaniem – co to jest?

 

Obróbka skrawaniem to bardzo popularny proces, który przy pomocy odpowiednich narzędzi pomaga kształtować metale w różne przedmioty. Dzięki niej z odpowiednich materiałów konstrukcyjnych uzyskujemy najczęściej elementy narzędzi, urządzeń czy maszyn stosowanych zarówno w gospodarstwach indywidualnych jak i zakładach przemysłowych. Kształtowanie to ogólnie mówiąc polega na sukcesywnym usuwaniu obrabianego materiału przy pomocy właściwych maszyn, jakimi są obrabiarki zaopatrzone w odpowiednie narzędzia skrawające. W efekcie opracowane nawet o bardzo skomplikowanych formach detale charakteryzują się dokładnością wymiarów i jednocześnie małą chropowatością powierzchni.

 

Obróbka skrawaniem – rodzaje

 

Pierwszym etapem kształtowania elementu jest obróbka wstępna. Jej celem jest oczywiście przygotowanie materiału poprzez usunięcie wierzchniej warstwy, zwanej „naskórkiem”. Potocznie określana jest jako skórowanie albo zdzieranie. W kolejnym zaś etapie zwanym obróbką kształtującą nadajemy odpowiednią postać obrabianemu przedmiotowi. Jednak w pewnych miejscach wciąż jeszcze pozostaje naddatek materiału, który finalnie usuwamy w procesie obróbki wykańczającej. A w tej z kolei uzyskujemy już pożądane wymiary i właściwą gładkość produktu docelowego.

 

Obróbka skrawaniem – podstawowe sposoby

 

Ze względu na to jaki pragniemy uzyskać kształt i jakiej oczekujemy gładkości możemy stosować różnorakie techniki obróbki. Różnią się one rzecz jasna rodzajem wykorzystywanych w tej pracy narzędzi. I tak wyróżniamy następujące sposoby obróbki skrawaniem:

Toczenie

Toczenie – jest to obróbka wiórowa, którą stosujemy do kształtowania powierzchni przedmiotów w postaci brył obrotowych – kulistych, stożkowych czy walcowych. Przy pomocy noża tokarskiego możemy usuwać zbędne warstwy materiału, aby móc uzyskać pożądany kształt. W metodzie tej stosujemy dwa rodzaje tokarek: jedne do obróbki zewnętrznej, drugie natomiast do wytaczania, czyli obróbki wewnętrznej.

Wiercenie

Wiercenie – przy użyciu rozmaitych wierteł nadajemy przedmiotom otwory, najczęściej o przekroju kołowym. Używamy w tym celu narzędzi przenośnych lub stacjonarnych używanym wiertarkami.

Frezowanie

Frezowanie – dzięki tej metodzie obróbki skrawaniem możemy wykonywać na przykład koła zębate, rowki, gwinty i tym podobne kształty. Warstwy materiału oddzielamy przy użyciu urządzeń zwanym frezarkami. Ich zęby w trakcie procesu wykonując ruch obrotowy zagłębiają się w materiał, który wykonuje w tym czasie ruch posuwny. Obróbkę taką można stosować zarówno do przedmiotów metalowych, drewnianych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych.

Szlifowanie

Szlifowanie – w zasadzie czynność ta wykonywana jest na etapie obróbki mechanicznej wykańczającej detal. Używamy do niej odpowiednich tarcz ściernych, dzięki którym przy pomocy szlifierek nadajemy przedmiotom oczekiwaną gładkość. Procesowi szlifowania poddajemy wałki, otwory, jak również każde inne powierzchnie.