Kilka faktów związanych z obróbką matali

Obróbka metali – w procesie niezwykle istotne są: zastosowane technologie, doświadczenie osób pracujących nad danym wyrobem, a także skomplikowanie projektu i w efekcie produktu jaki chcemy uzyskać. Jednak łatwo pominąć w tym łańcuchu produkcyjnym dobór odpowiednich metali i stopów. Właściwości tychże komponentów mają ogromny wpływ na ostateczne parametry i jakość sprzętu lub części, z których się on składa. Ważne jest na przykład, czy materiał będzie dawał się łatwo wyginać. Nie bez znaczenia jest również przewodnictwo tych metali, a nawet połysk. Należy się zatem przyjrzeć dokładnie temu, z czego wykonane są zarówno podstawowe artykuły domowego użytku, jak i zaawansowane maszynerie pracujące na taśmach produkcyjnych.

Obróbka metali – przewodnictwo

Dosyć niebłahą kwestią jest to, jak dany metal przewodzi. Co dokładnie? Ciepło i prąd. Najpierw o tym pierwszym. Przewodność cieplna mówi o tym, jak dużo energii wewnętrznej ciało potrafi przekazać. Im jest ona wyższa, tym więcej ciepła zostanie przekazane przez metal. Dla stali wartość ta 58. Jednostką jest tutaj wat na metr razy kelwin. Nie wyczerpuje to jednak tematu, co jest najlepszym metalowym przewodnikiem, a co sprawdzi się jako izolator cieplny. Liderem w klasyfikacji przewodników jest srebro (przewodność na poziomie 429), tuż przed miedzią (do 400). Warto wspomnieć o żelbetonie, zawierającym elementu stalowe. Jego przewodność to zaledwie 1,7. Ciekawym faktem jest, że konduktywność, to jest przewodność elektryczną, o największej wartości posiadają takie same materiały, co w przypadku cieplnej, a więc srebro, miedź i złoto. Kilka razy mniejsza jest ona dla żelaza, jednak najniższe jej wartości wśród metali przejawia ołów i tytan. Zaznaczyć przy tym trzeba, że metale w większości przewodzą prąd, więc zalecana jest ostrożność.

Metale miękkie, twarde i połysk metali

Warto wiedzieć, które metale są miękkie i nadają się do ozdób i prac artystycznych, a które można wykorzystać do konstrukcji przy budowie. Zaczynając od pierwszej kategorii, dotyczy ona przede chociażby cyny, miedzi, złota i srebra. Ciekawostką może być fakt, iż pomimo swojej dużej gęstości, do metali miękkich, łatwych do odkształcenia, należy także ołów. Jeśli metal jest twardy, często będzie również kruchy. Oznacza to, że pęknie, skruszy się pod wpływem siły, a nie odkształci. Przykładami metali twardych są wolfram, iryd, osm, chrom, a także stop jakim jest stal. Na koniec powinno się wspomnieć o połysku metali. Duże wartości energetyczne potrzebne do wydzielenia fotonów powodują charakterystyczną, metalicznosrebrzystą barwę większości metali. Oczywiście najlepiej widać ją w przypadku srebra. Na uwagę zasługuje chrom, kojarzony z futurystycznym wręcz połyskiem. Interesujące może być występowanie metali kolorowych, odbijających określne barwy. Dzięki temu złoto jest żółte, a miedź – ceglasta.